Кемтрейлс/Контрейлс (Chemtrails/Contrails)
15 Март 2024

Наскоро пак ме питаха за пустите “кемтрейлс”. Реших да напиша няколко реда, относно проблема, защото останах напълно шастисан от човека, който ми зададе въпроса - дама на моята възраст или няколко години по-млада, с висше образование и претенции за принадлежност към по-интелигентните слоеве на населението…

Какво е контрейл/contrail - с думи прости - кондензат в спътната струя на самолета. Когато горещият въздух от двигателите попада в студена въздушна маса с определена влажност, се създават условия за кондензат. И това е, което всички виждаме - на първата снимка са показани спътни струи на американски бомбардировачи Б-17 по време на ВСВ на около височина 6 000 м. Да двигателите им са били бутални, но все едно са изпускали горещ въздух. На втората са спътните струи от множество реактивни самолети в наши дни над Далас, САЩ. Височината е между 9 000 и 13 000 м.

Защо му е на някой да пръска?
Отговорът на този въпрос оставям на хората, занимаващи се с конспиративни теории…

Защо никой не пръска?
Имам 23 000 часа полети. За близо 40 години съм обиколил безчет летища и съм видял всякакви самолети. Никой конструктор (с акъла си) не би си позволил да предложи подобно безсмислено предложение на бъдещите клиенти. Къде слагаме допълнителния резервоар? Какви са изпускателните устройства? Как зареждаме без някой да разбере? И т.н… Смислени въпроси за някаква измислена простотия!

Да, и аз веднъж “излях” 53 тона керосин в Индийския океан. За да мога да кацна след като се появи технически проблем на моя Еърбъс А-340-300 след излитане от остров Мавриций. Но със скоростта на полета и височината керосинът се превръща във фин аерозол, който никой не може да усети. Камо ли да навреди на някой! Затова селскостопанските самолети пръскат от няколко метра височина, а във Виетнам американците са изливали дефолианти над джунглата от няколко десетки метра.

Единствено в Швейцария е забранено хвърлянето на гориво под 2 000 м. Навсякъде по света това се прави на 1 500 м. Целта е авариралият самолет да намали теглото за кацане, ако ситуацията позволява. Защото след всяко кацане с тегло над максималното ограничение предстои сложен преглед (и, опазил Бог - ремонт), който може да продължи от няколко дни до няколко седмици…

Дишайте спокойно!


Здравейте, Аз съм Йордан Колев

Пиша за удоволствие. Обиколил съм целия Свят без Антарктика. Срещал съм интересни хора и съм видял много причудливи неща и места. Прочети още